Еспарцет піщаний, 1 кг
ОПИС
Еспарцет — є добрим попередником для озимих зернових культур. Потенційна продуктивність складає 250-500 ц/га, зеленої маси та сіна 40-80 ц/га, сінажу 120-200 ц/га. У 100 кг зеленої маси міститься 19-22 корм. од., в сіні 50-53 корм. од. На одну одиницю зібраного без втрат сіна доводиться 180-200 г перетравного протеїну.
Коренева система потужна, основний корінь стрижневий, веретеноподібної форми, різко тоншає донизу та досягає глибини 2-3 і більше метрів. Велика частина коренів знаходиться на глибині 50-70 сантиметрів від поверхні ґрунту.
Найбільш цінними частинами рослини за вмістом поживних речовин є листя, молоді частини гілок та квіточки кисті. Стебло майже не галузиться, але, починаючи зазвичай з третього вузла, з пазушних нирок кожного вищого листа він дає квітконосні пагони — суцвіття, звані колосоподібними китицями.
Чисті посіви та суміші зі злаковими травами покращують структуру ґрунту, захищають ґрунт від водної та вітрової ерозії. Рослина має можливість накопичувати в ґрунті до 100-200 кг/га азоту.
Цінна медоносна культура. Еспарцет є перехресно-запилювальна рослина, запилюють його переважно домашні бджоли, які охоче відвідують квітучі посіви. З 1 га посівів можна отримати 100-150 кг високоякісного меду.
ВИРОЩУВАННЯ
Рекомендовано вирощувати в кормових сівозмінах. Рекомендовані попередники — картопля, кукурудза, буряк та інші культури, під які вносилися органічні добрива в обсязі не менше 60-80 т/га. Не рекомендується засівати після культур, що висушують ґрунт (суданська трава, соняшник).
Найбільш придатні ґрунти для вирощування є чорноземи, темно-сірі та сірі лісові ґрунти. На кислих ґрунтах не слід висівати без попереднього вапнування ґрунту. Непридатні для вирощування заболочені та засолені ґрунти.
Для початку проростання насіння потребує високої вологості, в 1,5 раза більше своєї маси. Починає проростати швидко при температурі ґрунту 3-5°C на глибині 3-4 см. Росток за таких умов з'являється на 7-10 день.
Насіння попередньо протруюють і обробляють. Норми висіву насіння — широкорядний - 20-30 кг/га, рядовий - 50-60 кг/га, в травосумішах — конюшина або люцерна - 5-6 кг/га, вівсяниця лугова - 10-12 кг/га, еспарцет - 15-20 кг/га. Висівають під покрив ранніх зернових культур.